Türkiye Cumhuriyeti

Lahey Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Uğur Doğan'ın Ramazan Ayı Mesajı , 18.07.2012

Hollanda Türk toplumunun değerli mensupları,

 

Toplumsal yaşamımızda müstesna bir yeri olan, hoşgörü, yardımlaşma, toplumsal dayanışma, kaynaşma, kardeşlik ve dostluk gibi değerlerin ve duyguların paylaşıldığı bir Ramazan ayını daha birlikte idrak edecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hislerle Ramazan ayının ve sonrasındaki Ramazan Bayramının, ülkemiz ve Hollanda Türk toplumu için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Millet olmayı, kardeşçe bir arada yaşamayı, dayanışmayı, paylaşmayı, aynı ruh ve gönül ikliminde yaşamanın anlamını ve zenginliğini Ramazan ayında daha yoğun hissediyoruz. Bu ay içinde ihtiyaç sahibi olanlara yardım eli uzatmakta ve bu müstesna günlerin coşkusunu onlara da yaşatmaya çalışmaktayız.

 

Hollanda Türk toplumu, yardımlaşma ve dayanışmanın simgesi olan Ramazan aylarında ayrı bir kadirşinaslık örneği göstermektedir. Nitekim, geçtiğimiz yıl Somali’de yaşanan insanlık dramına seyirci kalmamış, Ramazan ayının ruhuna uygun şekilde adeta seferber olmuştur.

Bu kutlu ayın sonunda Ramazan Bayramını hep birlikte kutlayacağız. Bayramlarımız, kaygıların ve sıkıntıların paylaşıldığı; sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği; insan ilişkilerinin güçlendiği ve umutların canlandığı özel günlerdir. Bu müstesna günlerde ailelerimizi, akrabalarımızı, yaşlılarımızı, dostlarımızı ziyaret edip bağlarımızı güçlendirmeli, kutsal değerlerimizi yakınlarımızla paylaşmalıyız.    

 

Bu düşünce ve duygularla, Ramazan ayınızın ve Ramazan Bayramınızın huzur, mutluluk, barış ve kardeşlik içinde geçmesini içtenlikle temenni eder, en iyi dileklerimi sunarım.

 

Uğur Doğan

T.C. Lahey Büyükelçisi