Türkiye Cumhuriyeti

Lahey Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Asala Terör Örgütü Tarafından Şehit Edilen Ahmet Benler Ve Şehit Diplomatlarımız, Devlet Görevlilerimiz Ve Aile Fertleri Anısına Dikilen Anıt, Çanakkale Deniz Muharebelerinin 100. Yıldönümü Ve Şehitler Günü Vesilesiyle Bugün Düzenlenen Bir Törenle Açılmıştır , 18.03.2015

12 Ekim 1979 tarihinde Lahey'de ASALA terörüne kurban verdiğimiz merhum Büyükelçi Özdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler ve şehit diplomatlarımız, devlet görevlilerimiz ve aile fertleri anısına Büyükelçiliğimiz kançılarya binasının ön cephesine dikilen anıt, Çanakkale Deniz Muharebeleri'nin 100. Yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle bugün (18 Mart) düzenlenen bir törenle açılmıştır.

Törene Büyükelçiliğimiz mensupları, Rotterdam ve Deventer Başkonsoloslarımız, Amsterdam Başkonsolosluğumuz yetkilileri, Hollanda Türk toplumunun öndegelen isimleri ve dernek başkanları katılmıştır.

Büyükelçi Sadık Arslan törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Deniz Zaferinin tarihimizdeki önemine değinerek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığımızı ifade etmiştir.

Hayalleri ve idealleri olan üstün zekâlı ve son derece başarılı bir öğrenci olan Ahmet Benler, henüz 27 yaşında, o dönemin en ileri seviyedeki teknolojileri üzerine New York Politeknik Üniversitesi'nde doktora çalışmalarını yaptığı sırada Ermeni terör örgütü ASALA tarafından düzenlenen suikast sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Ahmet Benler anıtının resmi açılışıyla devam eden tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla sona ermiştir.

İlgili Dosyalar :

- foto 1.jpg