Türkiye Cumhuriyeti

Lahey Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

5-9 Nisan 2017 Tarihlerinde Yapılacak Anayasa Değişikliği Halkoylaması Hakkında Güncel Duyuru , 21.03.2017

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

1. Anayasa Değişikliği Halkoylaması çerçevesinde oy verme işlemleri Hollanda’da 5-9 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir. Yurtdışında oy kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Seçmen kaydınızı aşağıda sunulan adresten kontrol edebilirsiniz:

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp…

2. Önceki seçimlerden farklı olarak, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak koşuluyla, vatandaşlarımız bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.

Hollanda’da Rotterdam, Amsterdam ve Deventer Başkonsolosluklarımızca oluşturulan seçim merkezlerinin adresleri aşağıdadır:

- GIA Exhibition Center
De werf 11, 2544 EH, DEN HAAG-LAHEY

- RAI Conference Center 
Europaplein 2, 1078 GZ AMSTERDAM

-Spoer-En Belevingscentrum de Scheg (De Scheg Spor ve Eğlence Merkezi)
Piet van Donkplein 1, 7422 LW DEVENTER

3. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir. Oy vermek için gelirken beraberinizde üzerinde TC Kimlik numaranız kayıtlı, kimliğinizi ispata yarar bir Türk kimlik belgesiyle gelmeniz gerekmektedir.

4. Özellikle son iki seçim günü olan haftasonu aşırı yoğunluk yaşanmamasını teminen vatandaşlarımızın oy verme işlemi için imkanlar ölçüsünde ilk günleri tercih etmeleri tavsiye olunur.

5. Lahey’deki seçim merkezi hakkında bilgiler:

“GIA Centre” Fuar ve Sergi Merkezinde 35 sandık kurulacaktır.

GIA Centre, A4 otoyolu üzerinden N211 karayolu ile ulaşılabilen Escamp bölgesinde yer almaktadır. Amsterdam (A4), Rotterdam (A20/A4) ve Eindhoven (A2/A15/A4) istikametinden gelen otoyollar ile kolay ulaşım imkanı bulunmaktadır. Harita ve seçim alanına ulaşım krokisi ekte sunulmaktadır.

Oy kullanmaya özel araçlarıyla gelecek seçmen vatandaşlarımızın GIA Centre Fuar Merkezi’nin otoparkını ücretsiz olarak kullanmaları mümkündür. Ayrıca, 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan “De Uithof” Spor Merkezinin otoparkının ücretsiz kullanılması mümkündür.

Toplu taşımayla ulaşım: Den Haag Merkez tren istasyonundan 4 numaralı De Uithof Tramvayıyla yaklaşık 20-25 dakikalık yolculuk sonrasında ulaşacağınız Beresteinlaan/Meppelweg durağında indikten sonra, Meppelweg sokağından kuzeydoğu yönünde ilerleyin. Yaklaşık 4 dakika kadar Tinwerf sokağında ilerleyerek De Werf yönünde döndüğünüzde GIA Centre ana girişi karşınızda kalmaktadır.

Ulaşım için www.9292ov.nl internet adresinden ve 9292 mobil uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Seçim günleri güvenlik nedeniyle GIA Centre Fuar Merkezi’nin içerisine bavul, büyük boy çanta, sırt çantası vb. alınmayacak olması sebebiyle, vatandaşlarımızın bahsekonu türde eşyalarını evde veya araçlarında bırakmaları konusunda hassasiyet göstermeleri beklenmektedir.

6. Amsterdam’daki seçim merkezi hakkındaki bilgiler:

RAI Kongre Merkezi’nin 5 sayılı salonunda 18 sandık kurulacaktır. RAI etrafında yeterli sayıda levha vatandaşlarımızı park alanlarına yönlendirmek üzere hazırdır. RAI’deki en yakın Park alanı P-1 ve P-2 kullanılabilir.

Otobüslerle topluca Halkoylaması alanına gelecek vatandaşlarımızın muhakkak Amsterdam Başkonsolosluğumuzla önceden eşgüdüm kurmaları gerekmektedir. 

RAI’ye toplu taşım araçlarıyla ulaşım Metro 50 ve 51, Tramvay 4, Otobüs 62 ve 65 ile sağlanabilir.

7. Deventer’deki seçim merkezi hakkındaki bilgiler:

De Scheg Spor ve Eğlence Merkezinde 20 sandık kurulacaktır. 

Deventer Belediyesi seçmenlerimizin güvenli ve düzenli biçimde oy kullanabilmelerini teminen bazı trafik önlemleri ve toplu taşıma imkanları belirlemiştir.

Bu çerçevede, seçimler için Deventer dışından şahsi araçları ile gelecek vatandaşlarımızın kullanmaları için, Deventer Belediyesi ve “De Scheg” yönetiminin işbirliğiyle, A1 otoyolu üzerindeki “Deventer-Oost” çıkışındaki park alanından, seçim merkezine ücretsiz mekik otobüs (gidiş-dönüş) uygulaması gerçekleştirilecektir. Değerli vatandaşlarımızın bu imkandan faydalanmaları tavsiye olunur. Mekik uygulaması ve seçim merkezine ulaşım krokisi ekte sunulmuştur.

8. Seçim Kanunu uyarınca, sandık alanında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi partiye ait rozet, amblem veya benzeri işaretler veya propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz.

9. Mavi kart sahiplerinin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır.

10. Seçim merkezleri ve civarı özel etkinlik alanı olarak ilan edilmiş olup, bu bölgelerde Hollanda güvenlik makamlarının önlem ve uyarılarına riayet edilmesi rica olunur.

Saygıyla duyurulur.


İlgili Dosyalar :

- Deventer.png

- Amsterdam.png

- Lahey 1.png

- Lahey 2.png