Türkiye Cumhuriyeti

Lahey Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Türkiye - Hollanda diplomatik ilişkileri 1612 yılında ilk Hollanda Büyükelçisi’nin İstanbul’da görevlendirilmesiyle başlamıştır. Hollanda’da ilk mukim Büyükelçimiz Yahya Karaca Paşa 1856 yılında görevlendirilmiş olup, ilk yerleşik temsilciliğimiz 1859 yılında faaliyete geçmiştir. Büyükelçilik konutu ve hâlihazırda Müşavirliklerimizin bulunduğu bina 1938 yılında satın alınmıştır. Büyükelçilik Kançılaryası olarak kullanılan bina ise 1996 yılında satın alınmıştır.

Silahlı Kuvvetler Ataşeliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği, Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Ticaret Müşavirliği, Ekonomi Müşavirliği, Emniyet Müşavirliği, Eğitim Müşavirliği, Basın Müşavirliği ve Adalet Müşavirliği Büyükelçiliğimize bağlı olarak görev yapmaktadır.

Konsolosluk hizmetleri Rotterdam Başkonsolosluğu ile Deventer Başkonsolosluğu tarafından sağlanmaktadır. 

Rotterdam Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi, Noord Holland, Zuid Holland, Zeeland, Noord Brabant, Limburg eyaletlerini, Deventer Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi ise Groningen, Friesland, Drenthe, Flevoland, Overijssel, Utrecht ve Gelderland eyaletlerini kapsamaktadır.   

Amsterdam Başkonsolosluğumuzun en kısa sürede konsolosluk hizmetleri vermeye başlaması için çalışmalar sürmektedir. 

Ayrıca, Leiden'de Fahri Başkonsolosluğumuz bulunmaktadır.  

İlgili Dosyalar :

- Büyükelçilik